Yhteystiedot

Tampereen taidemuseon toimipisteet

Tampereen taidemuseo
Puutarhakatu 34
33230 Tampere
puh. 041 730 3104

Museoiden kokoelmakeskus
Kauhakorvenkatu 56
33720 Tampere

Taidemuseon ja Muumimuseon toimisto
Väinö Linnan aukio 15, 2. krs
33210 Tampere

Muumimuseo
Tampere-talo, Yliopistonkatu 55, PL 16
33100 Tampere

Henkilökunnan yhteystiedot

Asiakaspalvelu

Tampereen taidemuseo
sähköposti tamu@tampere.fi
puhelin 041 730 3104
avoinna ti–to klo 9–17, pe–su klo 10–18 (katso poikkeukset aukioloon täältä)

Palvelupäällikkö (ma)
Markku Nuutila
puhelin 044 481 1169
sähköposti Markku.Nuutila@tampere.fi

Myymälä
Myymälänhoitaja
Kirsi Numminen-Dahlberg
sähköposti Kirsi.Numminen-Dahlberg@tampere.fi

Näyttelyt

Näyttelypäällikkö (ma.)
Virpi Nikkari
puhelin 040 800 4389
sähköposti Virpi.Nikkari@tampere.fi

Tutkija
Marjut Villanueva
puhelin +358408004976
sähköposti Marjut.Villanueva@tampere.fi

Kokoelmat

Kokoelmapäällikkö
Suvi-Mari Eteläinen
puhelin +358442630580
sähköposti suvi-mari.etelainen@tampere.fi

Museoamanuenssi
Tiina Kuivalainen
puhelin 040 176 2206
sähköposti tiina.kuivalainen@tampere.fi

Museomestari
Antti Sompinmäki
puh. 040 806 2096
sähköposti Antti.Sompinmaki@tampere.fi

Museomestari
Annamari Karttunen
sähköposti Annamari.Karttunen@tampere.fi

Museomestari
Mirja Kurri
050 557 0996
sähköposti mirja.kurri@tampere.fi

Valokuvaaja
Jari Kuusenaho
puhelin + 358 (0)40 801 2535
sähköposti Jari.Kuusenaho@tampere.fi

Alueellinen työ

Palvelupäällikkö
Juha Kotipelto
puhelin 041 730 4075
sähköposti juha.kotipelto@tampere.fi

Julkisen taiteen koordinaattori
Museoamanuenssi
Janne Kauppinen
puhelin 041 7302971
sähköposti janne.m.kauppinen@tampere.fi

Alueellinen taidemuseotyö
Museoamanuenssi
Johanna Kangas
puhelin 040 8016873
sähköposti Johanna.T.Kangas@tampere.fi

Arkistonhoitaja (ma.)
Tuuli Kontio
puhelin 044 4235585
sähköposti tuuli.t.kontio@tampere.fi

Museoavustaja
Janne Suominen
janne.suominen@tampere.fi

Yleisötyö ja museopedagogiikka

Museolehtori
Viliina Julkunen
puhelin 041 730 3103
sähköposti Viliina.Julkunen@tampere.fi

Viestintä

Viestintäsuunnittelija
Heli Hakala
puhelin 040 801 2714
sähköposti Heli.Hakala@tampere.fi

Graafinen suunnittelija
Marko Niemelä
puhelin +358417301247
sähköposti Marko.Niemela@tampere.fi

Taidekonservointi

Paperikonservaattori
Eija Kangasmäki-Kurtti
puhelin 040 0237 917
sähköposti Eija.Kangasmaki-Kurtti@tampere.fi

työvapaalla
Maalauskonservaattori
Linda Linden
puhelin +358503650323
sähköposti linda.linden@tampere.fi

Veistoskonservaattori
Raija Pohjolainen
puhelin +358408062378
sähköposti Raija.Pohjolainen@tampere.fi

Museotekniikka

Museomestari
Mika Pentti
puhelin 050 5246 549
sähköposti Mika.Pentti@tampere.fi

Johto

Museonjohtaja (ma.)
Tapani Pennanen
puhelin 050 345 1143
sähköposti tapani.pennanen@tampere.fi

Muumimuseon henkilökunta